4. UYUM BULUŞMASI ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.Uyum Buluşmaları’nın dördüncüsü Ankara’da gerçekleştirildi. 27 Aralık’ta yapılan toplantıya çok sayıda yabancı davetli katıldı.
Türkiye’de yaşayan göçmen kadın ve çocukların sahip oldukları hak ve yükümlülüklerle ilgili bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda, mevzuat kapsamında yabancıların sağlık, eğitim, istihdam işlemlerinin yanı sıra Türkiye’deki uyum süreçlerine katkıda bulunmaya yönelik konular ele alındı.
Toplantının ev sahiplerinden Ankara İl Göç İdaresi Müdürü Bayram Yalınsu Ülkemizde Bulunan Yabancı Kadınların Sahip Oldukları Hak ve Hizmetler" başlığıyla düzenlenen buluşmada, Türkiye'nin göçmenlere karşı olan tutumundan ve yapılan çalışmalardan bahsedildi. Toplantıda bir konuşma yapan Ankara İl Göç İdaresi Müdürü Bayram Yalınsu, "Burada bulunmamızın amacı başta kadın ve çocuklar olmak üzere ülkemizde bulunan yabancıların uyumuna ilişkin bir değerlendirme toplantısı yapmaktır" ifadelerini kullandı.

"Biz ülkemizde bulunan her ferdin insanca yaşayabilmesi için çalıştık"


"Biz 2011 yılında Suriye'de meydana gelen çatışma ve kaos ortamından kaçan yaklaşık 4 milyon Suriyeliyi sınırlarımızdan geri iterek, kale duvarları örerek, kadınları ve çocukları bombaların ve çatışmaların arasında ölüme terk etmedik. Biz kucağında çocuğuyla, yavrusunun gelecek kaygısıyla sınırlarımıza gelmiş insanlara çelme takarak yere düşürmedik. Biz sınırda gördüğümüz hiçbir yabancının kıyafetlerini çıkararak onları donmaları için bilerek dışarıya atmadık. Biz yabancılara yardım adı altında toplanma merkezlerinde veya kamplarda ekmek atarak bu kişilere yardım ettiğimiz iddiasında bulunmadık. Biz ekmek atmak yerine bu insanların çalışma iznine erişiminin önünü açtık. Biz ülkemizde bulunan her ferdin insanca yaşayabilmesi için çalıştık. Bu çalışmaları sadece Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak değil, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın, vatandaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın iş birliği ve koordinasyonuyla yerine getirdik."

Yalınsu, ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, çatışma ve kaos ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınmış insanların tekrar güvenli bir şekilde ülkesine dönmek için yürüttükleri çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edeceklerini belirterek, "Ülkemizde doğmuş 380 bin Suriyeli çocuğu, 1 milyon 700 bin Suriyeli kadını ve toplamda yaklaşık 5,5 milyon yabancıyı ötekileştirmeden toplulumuzun bu yabancılarla ve bu yabancıların da toplumumuzla olan uyumunu kolaylaştırmak için başkanımızın koordinasyonunda yürütmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise açılış konuşmasında; “Göç sürecinde yaşanan sıkıntılardan ve olaylardan en çok etkilenenler; tabi ki çocuklar ve kadınlar. Göç literatüründe bu gruplar özel ihtiyaç sahibiya da diğer adıyla hassas gruplarolarak değerlendirilmekte. Hassas gruplar diğer göçmen gruplarına kıyasla, çatışma ve kriz zamanlarında zorluklarla karşılaşma riski daha yüksek olan yaşlı, kadın ve çocuk gibi toplumsal gruplardır. Son yıllarda göçün zorluklarına rağmen göç hareketlerindeki çeşitlilik çoğalmakta, göç edenlerin arasında kadınların oranı artmaktadır. İltica alanında kadın sayısının artmasında, yirminci yüzyılın dönüm noktası olduğunu kabul etmek gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. Her çocuk ve her kadın bir umuttur, mutluluktur diyerek sözlerine devam eden Daire Başkanımız, “Göç etmek zordur ama biz bu zorlukları aşarak, sizler için bir yuva sıcaklığı oluşturarak hep birlikte büyük bir aile olacağız.” sözleriyle konuşmasına son verdi.
Toplantıda, birçok kurum sorumluluk alanlarına göre verdiği hizmetlere yönelik sunum yaptı. Ankara İl Göç Müdürlüğü İl Göç Uzmanı Ahmet Danışman “Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri”, Göç Sağlığı Birimi Şube Müdürü Nihat Demir “Göçmenlere Sunulan Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri”, Uluslararası İş Gücü Uzmanı Esra Dalgalı “Geçici Koruma ve Uluslararası Koruma Sağlanan Yabancıların İş Gücü Piyasasına Erişimi”, Araştırma Görevlisi Hilal Böke Sökmen “Ülkemizde Bulunan Yabancılara Yönelik Eğitim Hizmetleri”, Sosyal Hizmet Uzmanı Arzu Çıngır “İl Genelinde Kadınlara Verilen Hizmetler”, Türk Kızılay Çocuk Koruma Merkezi’nden Eray Yılmaz ve Nazlı Gizem Yıldırım “Çocuk Koruma Merkezi Faaliyetleri” konularındasunum yaptı.
Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğinde gerçekleştirilen toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.
 
Kayıt: 2.1.2019
Güncelleme:2.1.2019
Paylaş


www.instagram.com/ankaragoc WS05