ANKARA'DA DÜZENLENEN ETKİNLİKTE TÜRKİYE'NİN GÖÇ TECRÜBESİ KONUŞULDU.

Müdürlüğümüzün de katılımıyla Anadolu Göçmen ve Mültecilerle Dayanışma Derneği ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında düzenlenen panelde "Türkiye'nin Göç Tecrübesi" konuşuldu.

Anadolu Göç (Anadolu Göçmen ve Mültecilerle Dayanışma Derneği) ve TEPAV ortaklığında düzenlenen “Türkiye’nin Göç Tecrübesi” başlıklı toplantı 8 Mayıs 2019 Çarşamba günü TEPAV’da gerçekleşti. Ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, kamu kurumlarının temsilcileri, yabancı misyon temsilcileri ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda “Türkiye’nin Göç Tecrübesi” farklı bakış açıları ile ele alındı.
Anadolu Göç Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Raşit Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, TEPAV Bölge Çalışmaları Program Danışmanı Prof. Dr. Hilmi Demir, TEPAV Politika Analisti Dr. Asmin Kavas ve Müdürlüğümüz Geçici Koruma Çalışma Grubu Başkanı Özge Bayar görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.
Toplantıda konuşan Müdürlüğümüz Uzmanı ve Geçici Koruma çalışma Grup Başkanı Özge Bayar, Türkiye’de 2013 yılından beri kurumsal olarak göç yönetimini üstlenmiş Göç İdaresi’nin stratejik önemine değinerek Ankara İl Müdürlüğü olarak, kamu kurumu perspektifinden bazı yapılanma ve faaliyet alanlarını açıklayarak göçmenlerle ilgili inşa ettikleri kurumsal kapasite ile ilgili görüşlerini aktardı. Bayar ayrıca, kamuoyunda sık karşılaşılan ve Suriyelilere karşı önyargı oluşturan bazı ‘Doğru Bilinen Yanlışlar’ hakkında açıklamalarda bulunarak saha tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Kayıt: 9.5.2019
Güncelleme:24.5.2019
Paylaş


www.instagram.com/ankaragoc WS05