İSTİHDAM ODAKLI TÜRK VE SURİYELİ İŞ KADINLARI ÇALIŞTAYI 24 - 25 NİSAN TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Müdürlüğümüzün ortaklığı ve Ankara Kalkınma Ajansının desteğiyle KAİSDER (Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği) ve TÜGODER (Türkmen, Göçmen, Mülteci ve Sığınmacılarla Dayanışma Derneği) işbirliğiyle organize edilen 'İstihdam Edilen Türk ve Suriyeli İş Kadınları Çalıştayı' 24 - 25 Nisan tarihlerinde The Ankara Otel'de düzenlendi

Müdürlüğümüzün ortaklığı ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteği ile 24-25 Nisan tarihlerinde Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) ve Türkmen, Göçmen, Mülteci ve Sığınmacılarla Dayanışma Derneği (TÜGÖDER) organizasyonunda mevcut durum analizi ve ortak yol haritası belirleme adına "İstihdam Odaklı Türkiyeli ve Suriyeli İş Kadınları Çalıştayı" düzenlendi.

Türk ve Suriyeli iş kadınlarını bir araya getiren çalıştayda, iki ülkeden iş kadınlarının ortak çalışabilecekleri sektörler belirlenerek genel durum değerlendirmesi ve çözüm yolları konuşuldu.

Kurumumuz Uzmanı Tuğba Uylaş çalıştayda yaptığı konuşmada, toplumda göçmenlere ilişkin doğru bilinen yanlışların olduğunu ve bunun bir an evvel düzeltilmesinin önemine işaret ederek göçmenlerin nitelik ve yeterlilikleriyle toplumumuzun parçası olduklarını kendilerine hissettirme anlamında bunun gerekli olduğuna değindi.

Çalıştayda, KAİSDER Başkanı Göknur Atalay, "Birlikte yaşamak ve sorunlara birlikte çözüm bulmak zorundayız" derken, Ankara Kalkınma Ajansı Uzmanı Ahmet Arvas "Coğrafya bir kaderdir. Zor bir coğrafyadayız ama iş birliği ile bu zorlukların üstesinden birlikte geleceğiz" dedi.

TÜGÖDER Kurucu Üyesi-Psikolog Dr. Wahiba Chaker ise çalıştaydaki kazanımların hızla uygulamaya konulacağını anlattı.

Çalıştaya katılım sağlayan Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Başkanı Gürsel Baran ise yaptığı konuşmada dost ve kardeş ülkelerin ticari ve ekonomik alanda birbirine destek vermelerinin önemine değinerek, ATO'nun üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Ortak bir yol haritası belirlemek amacıyla düzenlenen çalıştayda sosyolojik ve ekonomik olarak önemli tespitlerde bulunuldu. Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de kadın olmanın zor olduğunun anlatıldığı çalıştayda, bu zorluğun göç eden iş kadınları için iki kat arttığı vurgulandı. Bu zorluklara rağmen karşılıklı empati ve ulusal-uluslararası fonlara erişim ile birlikte üretip, birlikte güçleneceklerinin altını çizen iş kadınları, sanayi-üretim, eğitim-bilişim-iletişim, dış ticaret, tarım, turizm ve gayrimenkul sektörlerinde birlikte iş yapma kararı aldı.

Çalıştayda ayrıca Katar Fonu SILA'nın Yardım Koordinasyon Birimi (ACU) aracılığıyla, Suriyeli göçmenlerin Türkiye'de kalifiye eleman olarak yetiştirilmelerine yönelik olarak; Ankara'daki iş yerlerine destek vermesi konusunda bir protokol imzalandı.

Çalıştayda elde edilen kazanımlar raporlaştırılarak ilgili makamlara da sunuldu. Bu kapsamda Türk İş Kadını Mehlika Gider ve Suriyeli Wahiba Chaker, İl Müdürümüz Bayram Yalınsu ile birlikte ilk ziyaretini Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu’na yaparak ortaya çıkan sonuç ve beklentilerini paylaştı. Ziyarette Göç Uzmanı Gamze Furtun ve kurum uzmanımız Tuğba Uylaş da hazır bulundu.

Görüşmenin ardından, Türk İş Kadını Mehlika Gider ve Suriyeli girişimci Dr. Wahiba Chaker; Türk ve Suriyeli kadınların ahşap yakma sanatı ile birlikte hazırladıkları Ankara silueti çalışmasını Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu’na hediye etti.

Kayıt: 25.4.2019
Güncelleme:5.5.2019
Paylaş


www.instagram.com/ankaragoc WS05